Ekonomi

Konya Şeker ihracatta da zirvede

KONYA (İGFA) –Geçen yıl 254 milyar dolarlık mal ve 90 milyar dolarlık hizmet ihraç eden Türkiye, toplam dış satışını 344 milyar dolara çıkardı.

Açıklanan listede Konya Sanayi Odası üyesi 5 firma yer aldı. Konya’dan SSP Otomotiv Aydınlar Yedek Parça (121.), Konya Şeker San.Tic. A.Ş. (319.), Eti Alüminyum (371.), YPS Global Otomotiv (624.), Hilal Deri Sakadat Et Mamülleri (925.) firmaları ilk 1000 içinde yer aldı.

Sektörel sıralamada listede 27. sırada yer alan Türkiye’nin üretim gücü Konya Şeker Anonim Şirketi, branşında Konya birincisi oldu.

Türkiye genel ihracat sıralamasında ise Konya Şeker, ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 10,2 artırarak 93 milyon 546 bin 72,81 dolar ile 319. sırada yer alarak değerli bir başarıya daha imza attı.

Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Konya Şeker olarak Çin’den Amerika’ya, Amerika’dan Rusya’ya birçok ülkeye ihracat yaptıklarını belirtti. Torku markasını tanıtarak, “İlimiz, bölgemiz adına. 2023 yılında daha fazla firma listeye girmeli. Kaliteli ve güvenilir ürün kalemimizi, ihracat yaptığımız ülke sayısını ve ihracat rakamlarını artırmak için çaba göstereceğiz. 5 yılda 300-400 milyon dolara ulaşmayı hedefliyoruz.”

haber-salpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu