Teknoloji

Yapay zekanın insanlara kafa tuttuğu oyunlar listesine bir yenisi daha eklendi

Makine tahsili sistemleri 10 yılı aşkın bir müddettir insanoğluyla çaba içinde. Daha emekleme etabında olmasına rağmen, yapılan testlerin sonuçları sahiden de büyüleyici. Test hedefli olarak oyunlar üzerinde kozlarını paylaşan 2 tıp, bu kere Diplomacy isimli oyunda karşı karşıya geldi.

İlk olarak 1959 yılında piyasaya sürülen Diplomacy, 2 ila 7 oyuncunun Avrupa gücünün rolünü üstlendiği ve rakiplerinin bölgelerini fethederek oyunu kazanmaya çalıştığı masa oyunu olan RISK’in daha rafine bir versiyonu. RISK‘in bilakis Diplomacy, oyuncuların bir sonraki oyun etabında taşlarını birebir anda hareket ettirmeden evvel birbirleriyle müzakere etmelerini – ittifaklar kurmalarını ya da birbirlerine ihanet etmelerini gerektiriyor. Rakipleri okuma ve manipüle etme, oyuncuları ittifaklar kurmaya ve karmaşık stratejiler planlamaya ikna etme, hassas iştirakleri yönetme ve ne vakit taraf değiştireceğini bilme marifetlerinin tümü, oyunun büyük bir kesimi olurken, bunlar şu ana kadar makine tahsili sistemlerinin ekseriyetle eksik olduğu maharetler.

Geçtiğimiz hafta Meta AI araştırmacıları, Diplomacy’de insan düzeyinde performans sergileyen ilk yapay zeka olan CICERO ile bu makine öğrenimi eksikliklerinin üstesinden geldiklerini duyurdular. Ekip, Cicero’yu oyunun çevrimiçi bir versiyonu olan webDiplomacy.net’te 50 bin tur boyunca 2.7 milyar parametre üzerinde eğitti ve 5 oyunluk bir lig turnuvasında rakiplerinin ortalama puanını ikiye katlayarak (19 katılımcı arasından) 2’inci oldu.

Meta ekibi yaptığı basın açıklamasında, yapay zekanın “Diplomacy’de beşerlerle müzakere etmek için doğal lisanı kullanmada o kadar usta olduğunu kanıtladı ki, ekseriyetle başka oyuncular, insan iştirakçiler yerine CICERO ile çalışmayı tercih ettiler,” dedi.

Görünüşe nazaran yakın bir vakit içinde yapay zekanın oyunda liderliği elde edeceğine şahit olacağız. Pekala, makine tahsili ile gelişen yapay zekanın insanoğlunun karşısındaki tek galibiyeti bu mu olacak dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu