Teknoloji

Türkiye’nin yerli ve milli sonda roketi testi başarıyla tamamlandı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), ROKETSAN tarafından geliştirilen Türkiye’nin yerli ve milli sonda roketinin İğneada’da başarıyla fırlatıldığını ve test edildiğini bildirdi.

SSB’nin eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X’te yaptığı paylaşımda, yerli ve milli roket testi hakkında bilgi verildi.

Türkiye’nin uzaya erişim çalışmaları kapsamında ileri mühendislik teknolojileriyle geliştirilen sonda roketinin başarıyla fırlatıldığı belirtilen paylaşımda, “Kritik tüm alt sistemleri yerli olarak geliştirilen roketimizin başarılı fırlatma testi başarıyla tamamlandı. milli ve özgün olarak ROKETSAN tarafından yapılması ülkemize hayırlı olsun.” terim kullanıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da sosyal medya hesabından konuyu değerlendirdi.

Kacır, “Birkaç cümleyle özetlenen bu başarı, Türk Yüzyılı’nın uzay teknolojilerine atılacak mührünün haberidir. Daha sonra gelecek nice güzel haberlerin habercisidir. ROKETSAN mühendislerimizi tebrik ediyorum.” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Haluk Görgün de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yerli ve milli roket teknolojilerinde kıymetli bir eşiği daha aştıklarına işaret ederek, şunları söyledi:

“Başarılı bir şekilde lanse ettiğimiz roket teknolojilerimiz sayesinde uzay çalışmalarımız büyük bir ivme kazanacak. Düşünen, tasarlayan, geliştiren, üreten ve yöneten ROKETSAN’ımızın tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. İnsanlığa hakim olan zirve.” yüksek teknolojilerimizi uzaya daha fazla taşımak ve şirketlerimizin hedeflerine ulaşmalarına destek olmaktır, kararlıyız.”

sebinkarahisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu