Yaşam

Fransız sanatçı Françoise Gilot 101 yaşında öldü

Fransız ressam ve yazar Françoise Gilot, 101 yaşında öldü. Gilot, İspanyol ressam Pablo Picasso ile olan bağlantısıyla da biliniyordu.

Sanatçının vefatını kızı Aurelia Pürüz duyurdu. Mani, bir süredir kalp ve karaciğer rahatsızlıkları ile uğraşan annesinin Manhattan’da kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğini söyledi.

BBC’nin haberine göre Fransa Kültür Bakanı Rima Abdul Malak, döneminin en değerli sanatçıları arasında yer alan Gilot’un ölümünün sanat dünyası için büyük bir kayıp olduğunu belirtti.

‘PICASSO İLE YAŞAMAK’ BİYOGRAFİSİ EN ÇOK SATAN KİTAPLAR GİRİŞİNE GİRDİ

Gilot, kendisinden 40 yaş büyük olan Picasso ile 21 yaşında tanışmış ve birlikte yaklaşık on yıl ve iki çocuk sahibi olduktan sonra ressamdan ayrılmıştır. Gilot’nun 1964’te yazdığı ‘Picasso ile Yaşamak’ biyografisi, döneminin en çok satan kitaplarından biri oldu.

İddiaya göre Picasso, Gilot’un eserlerinin galerilerde sergilenmesini engellemeye çalıştı ancak söz konusu eserler şu anda Metropolitan Museum of Art başta olmak üzere birçok müzede sergileniyor.

Gilot, Picasso’dan ayrıldıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı, iki kez evlendi ve Güney Kaliforniya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu